ponedeljek, 3. november 2008

Mednarodni poziv za pravice ter dostojanstvo človeške osebe in družine

V tem letu praznujemo 60. obletnico Splošne deklaracije o človekovih pravicah, ki je bila sprejeta in razglašena z resolucijo Generalne skupščine z dne 10. decembra 1948 v Združenih narodih (ZN). Splošna deklaracija je skupno merilo napredka za vsa ljudstva in vse narode. Človekove pravice, dostojanstvo, svoboda, enakost, solidarnost in pravičnost predstavljajo duhovno in moralno dediščino, na kateri temelji združenje narodov. 60-letnica Splošne deklaracije človekovih pravic pomeni priložnost ponovno poudariti univerzalnost človekovih pravic za vse ljudi.

Katoliški institut za družino in človekove pravice (C-FAM, Catholic Family and Human Rights Institute), ki sodeluje kot nevladna organizacija pri ZN, je sprožil mednarodno akcijo zbiranja podpisov v podporo pravici ter dostojanstvu človeške osebe in družine. Omenjene podpise bo C-FAM predal ZN letošnjega 10. decembra ob praznovanju 60-letnice Splošne deklaracije o človekovih pravicah. Omenjeni poziv je mogoče podpisati na domači strani C-FAM na http://www.c-fam.org/publications/id.100/default.asp. Dodatne informacije o pozivu so objavljene tudi na strani Slovenske skupnosti krščanskega življenja (http://sskz.rkc.si).
V pozivu poudarjamo, da je potrebno upoštevati:

1. Pravico do življenja vsakega človeka, od spočetja do naravne smrti, da ima vsak otrok pravico biti spočet, rojen in vzgojen v družini, ki temelji na zakonski zvezi med žensko in moškim, družini, ki je naravna in temeljna celica družbe;

2. Pravico vsakega otroka, da ga vzgajajo njegovi ali njeni starši, ki imajo prednostno in temeljno pravico do izbire vrste vzgoje za svoje otroke.
V mednarodnem pozivu je poudarjena pravica do življenja. To je ena izmed akcij v kampanji za moratorij na splav, ki jo je sprožil italijanski nekrščanski novinar Giuliano Ferraro. V odgovoru na odločitev Združenih narodov za poziv k moratoriju na smrtno kazen je Ferrara spodbudil, naj bo moratorij razširjen tudi na krivično ubijanje nerojenih otrok. Podobno je letos spomladi papež Benedikt XVI. v svojem nagovoru v Združenih narodih pozval diplomate, naj obnovijo pravilno razumevanje človekovih pravic. Opozoril je, da človekove pravice „temeljijo na transcendentni naravi osebe in se po njej oblikujejo“ ter „so osnovane na naravnem pravu, ki je vpisano v človeška srca in navzoče v različnih kulturah in civilizacijah“. „Družbene vidike“ in sodobne trende uporabljajo telesa Združenih narodov pri poročanju o človekovih pravicah pri opravičevanju svojih poskusov za drugačno in novo razlaganje dokumentov Združenih narodov, ki zahtevajo nove pravice, na primer neomejeno pravico do splava, na zahtevo, in posebne privilegije na osnovi spolne usmerjenosti. Papež se je izrecno usmeril na poskušanje drugačnega razlaganja Splošne deklaracije o človekovih pravicah v njenem 60. letu ter voditelje pozval, naj se uprejo takšnemu pritisku.

Zato podpisniki mednarodne peticije pozivamo vse vlade, da razlagajo Splošno deklaracijo o človekovih pravicah pravilno, tako da velja: Vsakdo ima pravico do življenja, do prostosti in do osebne varnosti (člen 3); polnoletni moški in ženske, brez kakršnih koli omejitev glede na raso, državljanstvo ali vero, imajo pravico skleniti zakonsko zvezo in ustanoviti družino (člen 16); družina je naravna in temeljna celica družbe in ima pravico do varstva s strani družbe in države (člen 16); materinstvo in otroštvo sta upravičena do posebne skrbi in pomoči (člen 25); starši imajo prednostno pravico pri izbiri vrste izobraževanja, ki bo nudeno njihovim otrokom (člen 26).

Temu mednarodnemu pozivu se pridružujemo posamezniki in organizacije v Sloveniji. Menimo, da je poziv vreden globokega in tehtnega premisleka. Obenem vabimo posameznike, da podpišejo in tudi tako podprejo omenjeni mednarodni poziv za pravice ter dostojanstvo človeške osebe in družine.

Dodatni viri:
C-FAM: http://www.c-fam.org/publications/id.100/default.asp

Papežev govor na sedežu Združenih narodov poziva k pravilnemu razumevanju človekovih pravic:
http://www.solazazivljenje.si/aktualno/papezev_govor_na_sedezu_zdruzenih_narodov_poziva_k_pravil
nemu_razumevanju_clovekovih_pravic.html

Globalna kampanja Vatikana proti splavu:
http://www.solazazivljenje.si/novice/globalna_kampanja_vatikana_proti_splavu.html

Pope's UN Address Urges Proper Understanding of Human Rights, UN Role:
http://www.c-fam.org/publications/id.567/pub_detail.asp

Vatican-led Global Anti-Abortion Campaign Finds Unusual Supporters:
http://www.lifesitenews.com/ldn/2008/jan/08012802.html


Ljubljana, 3. 11. 2008

4 komentarji:

  1. Mislim, da je zelo pomembno, da se upošteva dostojanstvo človeka od spočetja do smrti. Čeprav je to težko za ljudi, ki so neplodni, si želijo otroka, vejo da obstaja možnost umetne oploditve, posvojitev je praktično nemogoča...Večina razlogov za neplodnost izvira iz duše, ne telesa. če bi imeli malo več vere v Boga, upanja na zdravje ljubezni, bi se lahko marsikaj uredilo po naravni poti. Če ne bi bilo splavov, pa sploh ne bi bilo teh problemov z izumiranjem... In ne bi bilo treba skoz dajati kalvarije z 10 neuspešnimi poskusi umetne oploditve (poznam nekatere take), ampak bi se sprijaznili, da ima vsak drugočno vlogo, naketeri smo poklicani k samskosti, drugi v zakon, redovniški, duhovniški poklic...Težko je delati proti naravi.

    OdgovoriIzbriši
  2. Naša družba je ob takih pojavih kar malo otopela. Ali je več denar ali je več človeško življenje? Ko gre npr. za mladoletno deklico. In koliko zgodb mladih, ki jih fantje silijo v dejanja, ki si jih same mlada dekleta ne želijo? Kako malo se govori o psihičnih težavah deklet v zrelih letih, ko se jim vračajo spomini na splave iz mladosti. Pa ne samo one, tudi mnogi možje. Vest pušča globoko bolečino in notranjo stisko. Maolitev in prošnja za odpuščanje je prava rešitev za take ljudi. In jim pomagati, da tudi oni pridejo iz teh bolečih spominov do notranjega miru in veselja.

    OdgovoriIzbriši
  3. se strinjam, da krivda ne koristi, treba je pozabiti preteklost, in prevzeti odgovornost za sedanjost.

    OdgovoriIzbriši

Odmevi po duhovni obnovi